- In 1969, Seiko launched the 'Astron' - the world's first ever Quartz watch, named for the Greek word meaning 'Space' and 'Stars.' Its release led Seiko down a route of further innovation, inspired by the possibility of humans one day being able to reach the stars. Building on the collection theme of 'Solidity'.
- This piece was designed to have a low centre of gravity, making comfortable on the wrist. It comes with a micro-adjustable clasp and an easily interchangeable bracelet.
- It has exceptional accuracy being updated remotely by GPS satellite when the wearer moves between time zones.
- Seiko Astron: the world's first GPS solar watch - powered by light, automatically adjusted to your exact time through the latest satellite technology.
- A sparkling black graduated dial Seiko Men's watch.
- The mechanism used is Solar-powered in-house-built 5X63 quartz movement with GPS functionality completed with 12 jewels and power reserve of 6 months.
- Premium super-clear coating sapphire crystal glass provides better protection from scratches in your daily life.
- The easy to read dial features lumibrite on indexes and hands.
- Displays day at 3 o'clock position and date between 4 and 5 o'clock position.
- A Silver titanium (super hard coating) case watch.
- Serial number engraved on the case back and allergy-safe metal.
- A titanium bracelet finished with a three-fold clasp with push button release to ensure security on the wrist.
- Automatic hand position alignment function, DST (Daylight Saving Time), Dual-time function.
- Function to prevent the GPS signal reception (in-flight mode), Time zone adjustment, automatic time adjustment.
- Overcharge prevention function, Perpetual calendar to the february 28, 2100, Power reserve indicator, Reception result display function.
- Satellite acquisition status display function, Time transfer function (Switching between the main-dial and sub-dial). World time function (39 time zones).
- 100 metres water-resistant.
- 3 years manufacturer warranty.
| Warranty | 3 years |
| Edition | Astron |
| Dial Colour | Black |
| Date Feature | Date display between 4 and 5 o'clock position |
| Day Feature | Day display at the 3 o'clock position |
| Usually For | Men |
| Glass | Sapphire Crystal |
| Water Resistancy | 100 Metres |
| Case Width | 43.4mm |
| Case Thickness | 12.4mm |
| Case Shape | Round |
| Case Back | Screwed |
| Case Material | Titanium |
| Band Material | Titanium |
| Band Width | 14mm |
| Band Type | Bracelet |
| Clasp Type | Three-fold clasp with push button release |
| Movement | Solar |
| Calibre | 5X63 |
| Jewels | 12 |
| Power Reserve | 6 Months |
| Accuracy | ±15 seconds per month (without receiving a GPS signal and at temperatures between 5°C and 35°C ) |
| Vibrations | 21,600 vibrations per hour (6 beats per second) |
| Magnetic Resistance | 4,800 A/m |

+441908983500
WhatsApp
Sign-up to our newsletter