- This practical compact diver's watch with sapphire glass is conveniently solar-powered; the watch charges from both natural and electric light with no need for a battery replacement.
- Prospex is a combination of the words 'Professional' and 'Specifications.'
- Seiko Prospex timepieces are designed to be practical, reliable and durable; to meet the high standards required in extreme environments for sports lovers and adventure seekers alike.
- Since launching Japan's first diver's watch in 1965, Seiko's innovative watchmaking has changed global dive watch standards.
- Case size of 38.5 mm.
- Case thickness of 10.6 mm.
- The mechanism used is an in-house-built V147 quartz solar movement. This calibre movement also features a power reserve of 10 months when fully charged.
- The uni-directional rotating bezel: The precise and safe operation of the uni-directional bezel prevents accidental rotation. This is to prevent the watch from displaying the elapsed time shorter than it actually is.
- Premium sapphire crystal glass provides better protection from scratches in your daily life.
- The easy to read dial features luminous indexes, hands and bezel.
- Overcharge prevention function.
- Quick-start function.
- Displays date at the 3 o'clock position.
- The dial features three hands and hour markers.
- Silver stainless-steel case watch.
- Stainless-steel bracelet finished with a three-fold clasp with secure lock to ensure security on the wrist.
- 200 metres water resistant.
- 3-year manufacturer warranty, extended to 4 years through WATCHO Extended Warranty offer..
| Warranty | 3 years + 1 year extended from WatchO |
| Edition | Prospex |
| Dial Colour | Black |
| Date Feature | Date display at the 3 o'clock position |
| Usually For | Men |
| Glass | Sapphire Crystal |
| Water Resistancy | 200 Metres |
| Case Colour | Silver |
| Case Width | 38.5mm |
| Case Thickness | 10.6mm |
| Case Shape | Round |
| Case Back | Screw Case Back |
| Case Material | Stainless-steel |
| Band Material | Stainless-steel |
| Band Width | 20mm |
| Band Type | Bracelet |
| Clasp Type | Three-fold clasp |
| Bezel | Unidirectional rotating bezel |
| Crown | Screw-down Crown |
| Movement | Quartz Solar |
| Calibre | V147 |
| Power Reserve | 10 months |
| Accuracy | -15/+15 seconds per month |

+441908983500
WhatsApp

























Sign-up to our newsletter