- The Lorus Sports Chronograph Watch RT317LX9 features sporty styling and a striking dial design, making it ideal for everyday wear.
- The watch includes a 60-minute chronograph, split-time measurement, and 12/24-hour display for reliable everyday performance.
- A dark blue sunray HMSD dial Lorus men's watch.
- The watch is powered by a VD53 quartz movement.
- Flat mineral crystal glass protects the watch from unsightly damage.
- Displays date at the between 4 and 5 o'clock.
- The dial features six hands, three subdials and hour markers.
- A stainless-steel case watch.
- Black leather strap finished with a closure to ensure security on the wrist.
- 100 metres water-resistant.
- 2 years manufacturer warranty.
| Warranty | 2 years |
| Edition | Sports |
| Dial Colour | Blue |
| Date Feature | Date display at the between 4 and 5 o'clock position |
| Usually For | Men |
| Glass | Mineral |
| Water Resistancy | 100 Metres |
| Case Width | 43mm |
| Case Thickness | 11.4mm |
| Case Back | Screw |
| Case Material | Stainless-steel |
| Band Colour | Black |
| Band Material | Leather |
| Band Width | 22mm |
| Movement | Quartz |
| Calibre | VD53 |

+441908983500
WhatsApp
Sign-up to our newsletter