- This watch is a limited edition of 1,200 pieces.
- Luminox goes bold in gold with this special edition of the popular Navy Seal watch with a set of both nylon and rubber straps providing versatility.
- The newest version from the successful 3500 series in bold configuration.
- A Swiss-made watch powered by a Quartz movement.
- The mechanism used is Ronda 515 quartz movement.
- Uni-directional rotating bezel: The precise and safe operation of the uni-directional bezel prevents accidental rotation. This is to prevent the watch from displaying the elapsed time shorter than it actually is.
- Mineral Crystal (550-650 Vickers): Hard mineral glass protects the watch from unsightly damage.
- The easy to read dial features luminous indexes and hands.
- Battery life is upto 50 months.
- Displays the date at the 3 o'clock position.
- A carbonox case watch.
- A 316L stainless-steel screwed-on crown.
- A black genuine rubber strap finished with a IP black buckle clasp to ensure security on the wrist.
- 200 metres water-resistant.
- 2 years manufacturer warranty.
| Warranty | 2 years |
| Edition | Navy Seal |
| Dial Colour | Gold |
| Date Feature | Date display at the 3 o'clock position |
| Usually For | Men |
| Glass | Mineral Crystal (550-650 Vickers) |
| Water Resistancy | 200 Metres |
| Case Width | 45mm |
| Case Thickness | 15mm |
| Case Shape | Round |
| Case Material | Carbonox |
| Band Colour | Black |
| Band Material | Genuine rubber |
| Band Width | 24mm |
| Clasp Type | IP Black buckle |
| Bezel | Uni-directional |
| Crown | Screwed-on crown |
| Movement | Quartz |
| Calibre | Ronda 515 |
| Battery life | 50 months |

+441908983500
WhatsApp

























Sign-up to our newsletter