- This watch from the Seiko collection features a white dial with black hands and roman numeral hour markers, and the "Seiko" logo at the 12 o'clock.
- Powered by almost any source of light, the photovoltaic solar cell is capable of charging the watch after only a few minutes in the light.
- The case is machined from high grade stainless-steel for the perfect balance between style and comfort.
- Crocodile finish black leather strap detailed with black stitching and finished with a traditional buckle to ensure security on the wrist.
- Power reserve for up to 12 months.
- The Hardlex crystal lens.
- The white and black styling of this watch make for a bold piece, perfect for any occasion.
- Suitable for swimming, diving and snorkelling, this watch is 30 metres water resistant.
- 2-year manufacturer warranty, extended to 3 years through the WatchO Extended Warranty offer.
| Warranty | 2 years + 1 year extended from WatchO |
| Edition | Solar |
| Usually For | Ladies |
| Water Resistancy | 30 Metres |
| Dial Colour | White |
| Glass | Hardlex Glass |
| Case Shape | Rectangle |
| Case Material | Stainless-steel |
| Case Width | 18mm |
| Case Thickness | 6mm |
| Back Case Material | Stainless-steel |
| Band Colour | Black |
| Band Material | Leather |
| Band Width | 14mm |
| Bezel Material | Stainless Steel |
| Clasp Type | Buckle |
| Movement | Solar |

+441908983500
WhatsApp

























Sign-up to our newsletter