- Let go, shed the past and embrace the future.
- Designed for the ultimate feeling of freedom that comes with exploring earth's last frontier, we introduce the Engineer Master II Diver Chronometer.
- Equipped with the Amortiser patented anti-shock system for enhanced durability.
- This watch is a Chronometer certified COSC - precision you can trust.
- This watch features 36 micro gas tubes on the hour, minute and second hands, dial and inner bezel markers, combined with a bi-directional rotating sapphire bezel for exceptional night reading capability.
- This watch is a limited edition of 1000 pieces.
- A swiss made watch.
- A black HMSD dial Ball men's watch.
- The mechanism used is RR1101-C swiss automatic movement.
- A sapphire crystal glass with an anti-reflective coating enhances scratch resistance and ensures clearer visibility for everyday use.
- Displays date at the 3 o'clock position.
- The dial features three hands and hour markers.
- A stainless-steel case with Mu-metal shield for enhanced anti-magnetic protection.
- A stainless-steel bracelet finished with a folding buckle clasp to ensure security on the wrist.
- 300 metres water-resistant.
- 4 Years manufacturer warranty.
| Warranty | 4 Years |
| Edition | Engineer Master II |
| Dial Colour | Black |
| Date Feature | Date display at the 3 o'clock position |
| Usually For | Men |
| Glass | Sapphire Crystal |
| Water Resistancy | 300 Metres |
| Case Width | 42mm |
| Case Thickness | 13.5mm |
| Case Material | Stainless-steel |
| Band Material | Stainless-steel |
| Band Width | 21mm |
| Band Type | Bracelet |
| Clasp Type | Folding Buckle Clasp |
| Bezel | Bi-directional |
| Bezel Material | Sapphire |
| Crown | Screwed-in |
| Movement | Automatic |
| Calibre | RR1101-C |
| Magnetic Resistance | 80,000 A/m |
| Shock Resistance | 5,000Gs |

+441908983500
WhatsApp
Sign-up to our newsletter