- This watch is a limited edition of 1000 pieces.
- This watch is a Chronometer certified COSC - precision you can trust.
- This watch features 28 micro gas tubes on the hour, minute and second hands, dial and inner bezel markers, combined with a bi-directional rotating ceramic bezel illuminated with Super LumiNova for exceptional night reading capability.
- Track three time zones effortlessly with a patented quick-set mechanism for instant, seamless adjustment.
- A swiss made watch.
- A green HMSD dial Ball men's watch.
- The mechanism used is RR1203-C swiss automatic movement.
- An anti-reflective sapphire crystal glass provides better protection from scratches in your daily life.
- The easy to read dial features Super LumiNova indexes and hands.
- Displays date and days of the week at the 3 o'clock position.
- The dial features three hands and hour markers.
- A titanium case watch.
- A tapered titanium and stainless steel bracelet finished with a clasp to ensure security on the wrist.
- 300 metres water-resistant.
- 4 years manufacturer warranty.
| Warranty | 4 years |
| Edition | Roadmaster |
| Dial Colour | Green |
| Date Feature | Date display at the 3 o'clock position |
| Day Feature | Day display at the 3 o'clock position |
| Usually For | Men |
| Glass | Sapphire Crystal |
| Water Resistancy | 300 Metres |
| Case Width | 40mm |
| Case Thickness | 14mm |
| Case Shape | Round |
| Case Back | Transparent |
| Case Material | Titanium |
| Band Material | Titanium |
| Band Width | 20mm |
| Band Type | Bracelet |
| Bezel | Uni-directional |
| Crown | Screwed-in |
| Movement | Automatic |
| Calibre | RR1203-C |
| Anti-Magnetism | 4,800A/m |
| Shock Resistance | 5,000Gs |

+441908983500
WhatsApp
Sign-up to our newsletter