- A striking steel bracelet and polished round dial make Jacqueline this season's most irresistible timepiece. With a sparkling crystal topping, this classic watch is set to become her most worn essential.
- For a cool take on a classic style, we've updated Jacqueline with a slimmer, more refined case design.
- A blue dial Fossil Ladies watch.
- Battery Type: SR621SW.
- The dial features three hands and hour markers.
- Strap Inner Circumference: 175 +/- 5 mm.
- Displays date at the 6 o'clock position.
- 2T Silver/Rose stainless-steel case watch.
- Brown leather strap watch finished with a buckle clasp to ensure security on the wrist.
- 2-year manufacturer warranty.
| Warranty | 2 years |
| Dial Colour | Blue |
| Date Feature | Date display at the 6 o'clock position |
| Usually For | Ladies |
| Water Resistancy | 30 Metres |
| Case Colour | 2T Silver/Rose |
| Case Width | 36mm |
| Case Thickness | 8mm |
| Case Shape | Round |
| Case Material | Stainless-steel |
| Band Colour | Brown |
| Band Material | Leather |
| Band Width | 14mm |
| Clasp Type | Buckle Clasp |
| Movement | Quartz |

+441908983500
WhatsApp

























Sign-up to our newsletter