- The Classic Power Reserve Big Date Manufacture, brings to life Frederique Constant's thirty-first Manufacture calibre.
- It's the first calibre from the firm to offer a big date, a moon phase and a power reserve indicator - now for a total of 50 hours. The latter is indicated at 9 o'clock by a slim, dedicated hand travelling along an arc marked out from 0 to 50, ending in a red zone warning that it's time to wind the watch before it stops.
- Opposite, between 2 and 3 o'clock, the big date proudly displays its encircled double window (one for tens and the other for units). This perfect balance is further highlighted by a radiant, poetic moon phase at 6 o'clock on a starry blue background.
- A Swiss-made watch.
- The mechanism used is an in-house-built FC-735 automatic movement. This calibre movement is complete with 32 Jewels and a 50-Hour power reserve.
- Premium sapphire crystal glass provides better protection from scratches in your daily life.
- A silver stainless-steel case watch.
- A blue alligator strap finished with a folding clasp to ensure security on the wrist.
- 2-year manufacturer warranty.
| Warranty | 2 years |
| Edition | Classic |
| Dial Colour | Blue |
| Date Feature | Date display between 2 & 3 o'clock position |
| Usually For | Men |
| Glass | Sapphire Crystal |
| Water Resistancy | 50 Metres |
| Case Colour | Silver |
| Case Width | 40mm |
| Case Thickness | 12.19mm |
| Case Shape | Round |
| Case Material | Stainless-steel |
| Band Colour | Blue |
| Band Material | Alligator |
| Band Width | 20mm |
| Clasp Type | Folding Clasp |
| Movement | Automatic |
| Calibre | FC-735 |
| Jewels | 32 |
| Power Reserve | 50 Hours |
| Vibrations | 28,800Hz |

+441908983500
WhatsApp

























Sign-up to our newsletter