- It blends the essential features of a dive-influenced tool watch with refined everyday versatility.
- Paired with a sporty strap and offered among five distinctive colorways, this new iteration continues Hamilton's legacy of precision and adventure, shaped by decades of diving heritage.
- Nivachron balance spring enhances accuracy by resisting magnetic fields, temperature changes, and shocks.
- A swiss made watch.
- A stamped wave-textured lacquered blue HMSD dial Hamilton men's watch.
- The mechanism used is H-10 swiss automatic movement. This calibre movement is complete with 25 jewels and a 80-hour power reserve.
- A unidirectional 60-minute bezel combines essential dive-inspired functionality with precise, safe timing by preventing accidental rotation, featuring refreshed ocean-inspired typography for a modern, dynamic look and accurate elapsed time tracking.
- An antireflective sapphire crystal glass provides better protection from scratches in your daily life.
- The easy to read dial features luminous indexes and hands.
- Displays date at the between 4 and 5 o'clock position.
- The dial features three hands and hour markers.
- A stainless-steel case watch.
- A stainless-steel bracelet finished with a folding clasp to ensure security on the wrist.
- 100 metres water-resistant.
- 2 years international warranty.
| Warranty | 2 years |
| Edition | Khaki Navy |
| Dial Colour | Blue |
| Date Feature | Date display at the between 4 and 5 o'clock position |
| Usually For | Men |
| Glass | Sapphire Crystal |
| Water Resistancy | 100 Metres |
| Case Width | 40mm |
| Case Thickness | 13mm |
| Case Material | Stainless-steel |
| Band Colour | Black |
| Band Width | 20mm |
| Band Material | Stainless-steel |
| Band Type | Bracelet |
| Clasp Type | Folding Clasp |
| Bezel | Unidirectional |
| Crown | Screw-down |
| Movement | Automatic |
| Calibre | H-10 |
| Jewels | 25 |
| Power Reserve | 80 Hours |

+441908983500
WhatsApp
Sign-up to our newsletter