- Emblematic of the French Maison, the Newport arrives transformed, sporting a slim and refined silhouette.
- With a thickness of only 7.30mm, this is a first for the Newport.
- The 42mm diameter case remains true to its historical codes with its central lugs and crown engraved with a ship's wheel.
- Cut into three meticulously crafted facets, its polished finish sculpts the light.
- The Newport Slim was designed, engineered, and assembled in the Herbelin workshops in France.
- A blue dial Herbelin men's watch.
- Powered by the SW210-1, an 11½''' swiss manual-winding mechanical movement, featuring 19 jewels and a 45-hour power reserve.
- Premium sapphire crystal glass provides better protection from scratches in your daily life.
- The dial features two hands and stroke hour markers.
- A 316L stainless-steel case watch.
- A black alligator-style leather strap finished with a traditional tang buckle closure for added security on the wrist.
- 3 years manufacturer warranty.
| Warranty | 3 years |
| Edition | Newport |
| Dial Colour | Blue |
| Usually For | Men |
| Glass | Sapphire Crystal |
| Case Width | 42mm |
| Case Thickness | 7.30mm |
| Case Shape | Round |
| Case Material | 316L Stainless-steel |
| Band Colour | Black |
| Band Material | Leather |
| Band Width | 22mm |
| Closure Type | Tang Buckle |
| Movement | Mechanical |
| Calibre | SW210-1 |
| Jewels | 19 |
| Power Reserve | 45 Hours |

+441908983500
WhatsApp
Sign-up to our newsletter