- An icon of French watchmaking, the Newport collection is reimagined with a slender, refined silhouette.
- Measuring a mere 6.95 mm thick, this is a first for the Newport line.
- The 41.5mm case retains its historical codes with central lugs and a crown engraved with a marine wheel.
- Meticulously sculpted with three precisely cut facets, its polished finish captures the light.
- Adorned with a dial marked by silver-toned indices and a moon phase indicator.
- The Newport Slim was designed, conceived, and assembled in the Herbelin workshops in France.
- A blue dial Herbelin men's watch.
- The mechanism used is a 706.1 - 10 ½''' swiss quartz movement.
- Premium sapphire crystal glass provides better protection from scratches in your daily life.
- The dial features four hands, two subdials and hour markers.
- A 316L stainless-steel case with yellow gold PVD finish.
- A blue alligator-style leather strap finished with a traditional tang buckle closure to ensure security on the wrist.
- 3 years manufacturer warranty.
| Warranty | 3 years |
| Edition | Newport |
| Dial Colour | Blue |
| Usually For | Men |
| Glass | Sapphire Crystal |
| Case Width | 41.5mm |
| Case Thickness | 6.95mm |
| Case Shape | Round |
| Case Colour | Two-tone |
| Case Material | 316L Stainless-steel |
| Band Colour | Blue |
| Band Material | Leather |
| Band Width | 22mm |
| Closure Type | Tang Buckle |
| Movement | Quartz |
| Calibre | 706.1 - 10 ½''' |

+441908983500
WhatsApp
Sign-up to our newsletter