- From the Italian Rosso Corsa to the unpainted body of the legendary Silver Arrows: There are three colours that rapidly quicken the pulse of automobile lovers.
- Two of these colours can be found in our Teutonia Sport II, proving that the passion of great sports car legends can also live in a functional timepiece Made in Germany.
- This watch combines MUHLE craftsmanship with woodpecker neck regulation, stop-second precision, and quick-set date.
- A black HMSD dial MUHLE GLASHUTTE men's watch.
- The mechanism used is SW290-1 automatic movement. This calibre movement is complete with 41 hours power reserve.
- A sapphire crystal glass with anti-reflecting coating provides better protection from scratches in your daily life.
- The easy to read dial features super-luminova applied indexes and hands.
- Displays date at the 3 o'clock position.
- The dial features one subdial, three hands and hour markers.
- A stainless-steel case watch.
- A rubber/leather strap finished with a pin buckle to ensure security on the wrist.
- 100 metres water-resistant.
- 2 years manufacturer warranty.
| Warranty | 2 Years |
| Edition | Teutonia |
| Dial Colour | Black |
| Date Feature | Date display at the 3 o'clock position |
| Usually For | Men |
| Glass | Sapphire Crystal |
| Water Resistancy | 100 Metres |
| Case Width | 41.6mm |
| Case Thickness | 12.8mm |
| Case Shape | Round |
| Case Back | Exhibition |
| Case Material | Stainless-steel |
| Band Material | Rubber/Leather |
| Band Width | 20mm |
| Closure Type | Pin Buckle Closure |
| Crown | Screw-down |
| Movement | Automatic |
| Calibre | SW290-1 |
| Power Reserve | 41 Hours |

+441908983500
WhatsApp
Sign-up to our newsletter