- The Tissot Everytime is an understated, pure and chic timepiece suiting the preferences of modern wearers.
- The Everytime comes in a variety of dial designs and strap options, allowing you to express yourself.
- This Tissot watch ensures every time is your time.
- The interchangeable quick release bracelet system offers the possibility to change bracelets without any tool, for maximum versatility.
- A swiss made watch.
- Battery end-of-life indicator (EOL).
- A blue HMSD dial Tissot men's watch.
- The mechanism used is 11 1/2''' swiss quartz movement.
- Premium sapphire crystal glass provides better protection from scratches in your daily life.
- The easy to read dial features luminous indexes and hands.
- The dial features three hands and hour markers.
- A 316L stainless-steel case watch.
- A black cow leather strap finished with a buckle clasp to ensure security on the wrist.
- 2 years manufacturer warranty.
| Warranty | 2 years |
| Dial Colour | Blue |
| Usually For | Men |
| Glass | Sapphire Crystal |
| Water Resistancy | 50 Metres |
| Case Width | 40mm |
| Case Thickness | 7.07mm |
| Case Shape | Round |
| Case Material | Stainless-steel |
| Band Colour | Black |
| Band Material | Leather |
| Band Width | 20mm |
| Clasp Type | Buckle Clasp |
| Bezel Material | Stainless-steel |
| Movement | Quartz |
| Calibre | 11 1/2''' |
| Battery Type | Renata 371 |

+441908983500
WhatsApp
Sign-up to our newsletter