- This stunning piece conveys the very essence of class with its discrete yet absolutely gorgeous mini-size and feminine square case.
- These watches carry their name well as they are truly lovely timepieces with completely irresistible charm. For a glamorous touch, the metal bracelet versions are worn loosely on the wrist, like beautiful jewellery.
- A Swiss-made watch.
- The mechanism used is 5 1/2''' x 6 3/4''' quartz movement.
- A Silver HM dial Tissot Ladies watch.
- Premium scratch-resistant sapphire crystal glass provides better protection from scratches in your daily life.
- 316L stainless-steel case with yellow gold PVD coating watch.
- Yellow gold stainless-steel bracelet finished with a jewellery clasp to ensure security on the wrist.
- 2 years manufacturer warranty.
| Warranty | 2 years |
| Edition | T-Lady |
| Dial Colour | Silver |
| Usually For | Ladies |
| Glass | Sapphire Crystal |
| Water Resistancy | 30 Metres |
| Case Colour | Yellow Gold |
| Case Width | 20mm |
| Case Thickness | 7.1mm |
| Case Shape | Square |
| Case Material | 316L Stainless-steel |
| Band Colour | Yellow Gold |
| Band Material | Stainless-steel |
| Band Width | 9mm |
| Band Type | Bracelet |
| Clasp Type | Jewellery Clasp |
| Movement | Quartz |
| Calibre | 5 1/2''' x 6 3/4''' |
| Battery Type | Renata 321 |

+441908983500
WhatsApp

























Sign-up to our newsletter