- A Swiss-made watch.
- A silver HMsD dial Tissot Men's watch.
- The mechanism used is 11 1/2''' quartz movement.
- Premium scratch-resistant sapphire crystal glass provides better protection from scratches in your daily life.
- The easy to read dial features Superluminova indexes and hands.
- Displays the date at 3 o'clock position.
- A 316L stainless-steel case watch.
- An interchangeable quick-release, brown leather strap with a standard buckle clasp to ensure security on the wrist.
- 100 metres water-resistant.
- 2 years manufacturer warranty.
| Warranty | 2 years |
| Edition | T-Classic |
| Dial Colour | Silver |
| Date Feature | Date display at the 3 o'clock position |
| Usually For | Men |
| Glass | Sapphire Crystal |
| Water Resistancy | 100 Metres |
| Case Width | 40mm |
| Case Thickness | 8.3mm |
| Case Shape | Round |
| Case Material | 316L stainless-steel |
| Band Colour | Brown |
| Band Material | Leather |
| Band Width | 20mm |
| Clasp Type | Standard buckle |
| Movement | Quartz |
| Calibre | 11 1/2''' |
| Battery Type | Renata 371 |
| Function | EOL (battery end-of-life indicator) |

+441908983500
WhatsApp
Sign-up to our newsletter