- Equipped with the Amortiser patented anti-shock system for enhanced durability.
- This watch is a Chronometer certified COSC - precision you can trust.
- 27 micro gas tubes on hour, minute and second hands and dial for night reading capability.
- This watch is a limited edition of 1000 pieces.
- A swiss made watch.
- A black HMSDD dial Ball men's watch.
- The mechanism used is RR1102-C swiss automatic movement.
- A sapphire crystal glass with an anti-reflective coating enhances scratch resistance and ensures clearer visibility for everyday use.
- Features a date display at the 3 o'clock position and a days of the week indicator at the 9 o'clock position.
- The dial features three hands and hour markers.
- A 904L stainless-steel case watch.
- A 904L stainless-steel bracelet finished with a folding buckle clasp to ensure security on the wrist.
- 100 metres water-resistant.
- 4 Years manufacturer warranty.
| Warranty | 4 Years |
| Edition | Engineer III |
| Dial Colour | Black |
| Date Feature | Date display at the 3 o'clock position |
| Day Feature | Day display at the 9 o'clock position |
| Usually For | Men |
| Glass | Sapphire Crystal |
| Water Resistancy | 100 Metres |
| Case Width | 40mm |
| Case Thickness | 13mm |
| Case Material | 904L Stainless-steel |
| Band Material | 904L Stainless-steel |
| Band Width | 20mm |
| Band Type | Bracelet |
| Clasp Type | Folding Buckle Clasp |
| Crown | Screwed-in |
| Movement | Automatic |
| Calibre | RR1102-C |
| Magnetic Resistance | 80,000 A/m |
| Shock Resistance | 5,000Gs |

+441908983500
WhatsApp
Sign-up to our newsletter