- Through this unique family name, Frederique Constant has not only breathed new life into classic watchmaking but given concrete expression to its founding mission: to make luxury timepieces accessible to as many people as possible.
- This iconic collection is affirming its timeless charm with a more modern, stronger, more contemporary design.
- A Swiss-made watch powered by a Quartz movement.
- A blue sunray dial Frederique Constant Women's watch.
- The mechanism used is FC-220 (Base Ronda 515) quartz movement completed with 1 jewel.
- Premium convex sapphire crystal glass provides better protection from scratches in your daily life.
- The easy to read dial features applied indexes.
- Battery life is upto 45 months.
- Displays date at the 3 o'clock position.
- A stainless-steel case watch.
- A stainless-steel bracelet finished with a folding buckle to ensure security on the wrist.
- 2-year manufacturer warranty.
| Warranty | 2 years manufacturer warranty |
| Edition | Classics |
| Dial Colour | Blue |
| Usually For | Men |
| Glass | Sapphire Crystal |
| Date Feature | Date display at the 3 o'clock position |
| Water Resistancy | 50 Metres |
| Case Width | 40mm |
| Case Thickness | 8.61mm |
| Case Shape | Round |
| Case Material | Stainless-steel |
| Band Material | Stainless-steel |
| Band Colour | Silver |
| Band Type | Bracelet |
| Band Width | 20mm |
| Buckle Type | Folding buckle with push buttons |
| Movement | Quartz |
| Calibre | FC-220 (Base Ronda 515) |
| Jewels | 1 |
| Battery Life | 45 Months |

+441908983500
WhatsApp

























Sign-up to our newsletter