- The Epsilon 17116BT19 impresses with its extra-flat silhouette, elegant bicolor look and a gently shimmering dial - timeless, feminine and stylish.
- Since 1947, Herbelin has stood for the harmonious blend of French elegance and Swiss precision.
- The elegant silhouette delivers a sophisticated finish on the wrist.
- Its classic case appears light and balanced, while the feminine design combines classic beauty with modern understatement.
- This harmonious design lends the Epsilon its serene, timeless appeal.
- This sophisticated classic effortlessly accompanies its wearer through business, dinners, and special occasions.
- Herbelin has stood for high-quality watchmaking. Meticulous in-house production, tested materials, and controlled final assembly guarantee reliability, precision, and lasting quality - values that inspire trust.
- A white mother-of-pearl dial Herbelin ladies' watch.
- The watch is powered by a 5 1/2 Ronda 751 swiss quartz movement.
- The dial features gold-tone two hands and stick indices.
- A 316L stainless-steel and yellow gold PVD coated case.
- A 316L stainless steel and yellow gold PVD coated bracelet finished with a double folding clasp and side push buttons to ensure security on the wrist.
- 3 years manufacturer warranty.
| Warranty | 3 years |
| Edition | Epsilon |
| Dial Colour | White |
| Usually For | Ladies |
| Water Resistancy | 30 Metres |
| Case Colour | Two-tone |
| Case Width | 28mm |
| Case Thickness | 5.65mm |
| Case Shape | Round |
| Case Material | 316L Stainless-steel |
| Band Colour | Two-tone |
| Band Material | 316L Stainless-steel |
| Band Width | 14mm |
| Band Type | Bracelet |
| Clasp Type | Folding Clasp |
| Movement | Quartz |
| Calibre | 751 |

+441908983500
WhatsApp
Sign-up to our newsletter