- Since 1947, Herbelin has combined French design culture with Swiss precision.
- The Epsilon 17116B19 captivates with its clean, feminine lines.
- The Epsilon 17116B19 embodies this philosophy in its purest form - extra-flat in stainless-steel and with a gently shimmering dial for style-conscious women with a sense of elegant understatement.
- The extra-thin case accentuates the elegant silhouette and ensures a particularly refined presence on the wrist.
- Its natural shimmer subtly reflects light, lending a vibrant depth to every movement.
- The Epsilon is perfectly equipped for daily challenges - confident at work, stylish at dinner, and elegant at special occasions.
- The Epsilon never appears intrusive - it accompanies its wearer with quiet sophistication, noticeable quality and timeless elegance.
- A white mother-of-pearl dial Herbelin ladies' watch.
- The watch is powered by a 5 1/2 Ronda 751 swiss quartz movement.
- Premium scratch-resistant sapphire crystal glass provides better protection from scratches in your daily life.
- The dial features silver-coloured two hands and stick indices.
- A 316L stainless-steel case watch.
- A 316L stainless-steel bracelet finished with a double folding clasp and side push buttons to ensure security on the wrist.
- 3 years manufacturer warranty.
| Warranty | 3 years |
| Edition | Epsilon |
| Dial Colour | White |
| Usually For | Ladies |
| Glass | Sapphire Crystal |
| Water Resistancy | 30 Metres |
| Case Colour | Silver |
| Case Width | 28mm |
| Case Thickness | 5.65mm |
| Case Shape | Round |
| Case Material | 316L Stainless-steel |
| Band Colour | Silver |
| Band Material | 316L Stainless-steel |
| Band Width | 14mm |
| Band Type | Bracelet |
| Clasp Type | Folding Clasp |
| Movement | Quartz |
| Calibre | 751 |

+441908983500
WhatsApp
Sign-up to our newsletter