- The Tissot Seastar 1000 merges style and performance without compromising either.
- The diving inspiration shapes both the appearance and the functionality of this watch.
- The diving theme continues through elements such as a unidirectional bezel, a strap with a divers' safety buckle.
- A Swiss made watch.
- A graded green-black HMsD dial Tissot Men's watch.
- The mechanism used is 11 1/2''' automatic movement. This calibre movement is complete with 80-hour power reserve.
- The diving theme continues through elements such as a unidirectional bezel, a strap with a divers' safety buckle.
- Premium sapphire crystal glass provides better protection from scratches in your daily life.
- The easy to read dial features Superluminova indexes and hands.
- Displays date at the 6 o'clock position.
- 316L stainless-steel case watch.
- Grey stainless-steel bracelet finished with folding clasp with safety, diver extension to ensure security on the wrist.
- 300 metres water-resistant.
- 2 Years manufacturer warranty.
| Warranty | 2 years |
| Edition | T-Sport |
| Dial Colour | Green |
| Date Feature | Date display at the 6 o'clock position |
| Usually For | Men |
| Glass | Sapphire Crystal |
| Water Resistancy | 300 Metres |
| Case Width | 43mm |
| Case Thickness | 12.7mm |
| Case Shape | Round |
| Case Back | See-through caseback |
| Crown | Screw-down |
| Case Material | Stainless-steel |
| Band Colour | Grey |
| Band Material | Stainless-steel |
| Band Width | 21mm |
| Band Type | Bracelet |
| Clasp Type | Folding clasp |
| Movement | Automatic |
| Calibre | 11 1/2''' |
| Power Reserve | 80-Hours |

+441908983500
WhatsApp

























Sign-up to our newsletter