- Wherever you go and whatever adventure you find yourself on, you'll find balance with the Seastar 2000 Professional Powermatic 80 on your wrist.
- This is a highly technical, assertive watch that's brimming with easy confidence, whether you take it deep into the urban jungle, or hundreds of metres below the surface of the sea.
- With its chic, stylish profile, it's a versatile piece you can wear everyday.
- ISO 6425 (2018) diver's watch certification, it's the tool watch you can rely on when you need it most, too.
- A Swiss made watch.
- A HMsD dial Tissot Men's watch.
- The mechanism used is 11 1/2''' automatic movement. This calibre movement is complete with 80-hour power reserve.
- A uni-directional rotating bezel with a ceramic bezel insert, a screw-down crown, an automatic helium escape valve.
- Premium sapphire crystal glass with antireflective coating provides better protection from scratches in your daily life.
- The easy to read dial features Superluminova indexes and hands.
- Displays date at the 6 o'clock position.
- The dial features a wave motif is the symbol of its impeccable underwater credentials.
- 316L stainless-steel case watch.
- Grey stainless-steel interchangeable quick release bracelet finished with folding clasp with safety, diver extension and push-buttons clasp to ensure security on the wrist.
- 600 metres water-resistant.
- 2 Years manufacturer warranty.
| Warranty | 2 years |
| Edition | T-Sport |
| Dial Colour | Blue |
| Date Feature | Date display at the 6 o'clock position |
| Usually For | Men |
| Glass | Sapphire Crystal |
| Water Resistancy | 600 Metres |
| Case Width | 46mm |
| Case Thickness | 16.3mm |
| Case Shape | Round |
| Case Back | See-through caseback |
| Crown | Screw-down |
| Case Material | Stainless-steel |
| Band Colour | Grey |
| Band Material | Stainless-steel |
| Band Width | 22mm |
| Band Type | Bracelet |
| Clasp Type | Folding clasp |
| Movement | Automatic |
| Calibre | 11 1/2''' |
| Power Reserve | 80-Hours |
| Functions | Patented Nivachron balance spring |

+441908983500
WhatsApp

























Sign-up to our newsletter